Splügenpass

Zobrazení: 1343

Splügenpass (italsky Passo dello Spluga) je vysokohorský průsmyk na hranici mezi Švýcarskem a Itálií. Nachází se v nadmořské výšce 2115 m n. m. Je to jeden z nejvyšších horských průsmyků Alp. Průsmyk spojuje švýcarské

údolí Hinterrhein a Splügen v kantonu Graubünden s Valle Spluga a Chiavenna v italské provincii Sondrio. Silnice, která prochází průsmykem SS36, pokračuje k jezeru Como. V blízkosti vrcholu se objevují neuvěřitelné pohledy na vzdálené sněhové vrcholy a údolí. Ze švýcarské strany od městečka Splügen (1457 m n. m.) je silnice široká a pozvolna se k vrcholu zužuje a v několika serpentinách spíše hadovitě motá. Na vrchol je to z této strany cca 8 km. Na italské straně je cesta mnohem strmější a za vlhka může být i nebezpečná. Od Chiavenny na vrchol je to cca 30 km. Je zde několik neosvětlených tunelů a někdy se přímo na silnici může vyskytnout zvěř. Celkově se, ale jedná a úžasnou cestu, kterou už využívali staří Římané, samozřejmě pěšky. První část této silnice z Chur do Bellinzony byla postavena v letech 1818 až 1823. Těsně před vrcholem se nachází 312 m dlouhá lavinová galerie, která byla vybudována v roce 1843.

Silnice otevřena od května do listopadu, ale může se stát, že je např. z důvodů sněhu uzavřena.

Více na www.viaspluga.com

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout