Od 1. 1. 2024 vstoupila v platnost novela zákona o silničním provozu v České republice. Tato změna přinese několik klíčových opatření a úprav.
Pokuty:
- u řízení pod vlivem alkoholu řidič zaplatí ve správním řízení až 25 000 Kč namísto dnešních až 20 000 Kč
- pokud řidič odmítne zkoušku na alkohol, může zaplatit až 75 000 Kč
- pokuta 7 000–25 000 Kč hrozí i za překročení rychlosti o 50 km/h mimo obec, 40 km/h v obci, 6 bodů, 6-18 měsíců zákaz řízení
- přestupky s rychlostí do 10 km/h - příkaz na místě do 1 500 Kč, ve správním řízení 2 000–5 000 Kč, 0 bodů
- překročení rychlosti o více než 10 km/h - příkaz na místě 1 500–2 000 Kč, ve správním řízení 2 000–5 000 Kč, 2 body
- vjezd na železniční přejezd přes zákaz nebo jízdu na červenou, tady se pokuta zvýší pětinásobně na 25 000 Kč
- za jízdu v protisměru na dálnici se sankce zvyšuje z 10 000 Kč na 25 000 Kč
Tabulka přestupků
Od 1. října 2018 vešla v platnost novela zákona, regulující silniční zákon. Nemusíme měnit nepoužité autolékárničky za nové a uličku pro vozidla záchranných služeb děláme jako všude ve světě.
Co se týká hlavně nás motorkářů je, že s motocyklem už nemusíme jezdit na technickou každé dva roky, ale jednou za čtyři. V případě nového motocyklu, který měl první STK po čtyřech letech, se tato lhůta prodlužuje dokonce na šest let.
Dobrá zpráva se týká i majitelů velkých cestovních motocyklů a tříkolek s hmotností přes 400 kilogramů, kteří už nemusejí složitě řešit měření emisí.
Informace k prodloužení STK na základě telefonátu na registr vozidel:
Prodloužit STK, si může každý motorkář na počkání na registru vozidel. Stačí přinést RZ motocyklu, malý a velký techničák a vyplnit na místě žádost. Tam provedou zápis a přelepení známky na RZ.
Prodloužení se týká technické, která byla absolvována před 1. říjnem 2018 a samozřejmě je platná k 30. září 2018. Pokud STK propadla do konce září 2018, tak prodloužit nejde.
Pokud jezdíte jen po ČR, tak prodlužovat nemusíte, ale musíte si pamatovat, že jí máte vlastně posunutou o dva roky. Pokud jezdíte do zahraničí je doporučeno prodloužení provést. V zemích EU by to mělo snad taky být v pohodě, ale jak nám bylo řečeno "doporučujeme prodloužit".
Od 15. ledna 2017 musí být vozidla vjíždějící ve Francii do nově zřizovaných ekologických zón (Zones à Circulation Restreinte - ZCR) vybavena ekologickými známkami. Opatření se týká Paříže, kde bude tato povinnost platit trvale, a některých dalších měst, kde budou opatření vyhlašována dle stavu ovzduší (příležitostná zavádění již avizovala například města Grenoble a Lyon). Opatření se týká i motocyklů.
Ekologická známka Crit’Air bude k dispozici v šesti kategoriích. Která kategorie vozidel a v jakém čase smí do zóny vjet určí jednotlivé obce tím, že k dopravnímu značení ZCR přidají dodatkovou tabulku.
Během roku 2017 se začneme setkávat s novým značením benzinu a nafty na stojanech čerpacích stanic. Novinka vychází z evropské normy, která by měla sjednotit označování různých druhů pohonných hmot v rámci celé EU. Každý typ paliva bude značen určitým geometrickým obrazcem. U benzínových paliv je to kruh, u dieselových čtverec a plynná paliva představuje čtverec stojící na vrcholu. Uvnitř obrazce je pak písmeno označující typ paliva a číslo uvádějící maximální procentuální podíl biosložky, popřípadě již známé označení typu plynu (například CNG nebo LPG). Pro benzínová paliva bude použito písmeno E, u nafty to bude písmeno B. Dnešní Natural 95 tak bude značen jako E5 a nafta B7. Na trh ale budou přicházet další typy paliv s vyšším podílem biosložky, takže se bude objevovat E10, E85, B10, B30 i B100.
Od ledna 2016, platí novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, která zavádí jednotné pojetí dálniční sítě. Změna Ministerstva dopravy spočívá v převedení vybrané části současných rychlostních silnic do kategorie dálnice, jednotném označení takto vzniklé ucelené dálniční sítě dopravní značkou "Dálnice" (se zeleným orientačním dopravním značením) a uvolnění dopravní značky "Silnice pro motorová vozidla" pro pozemní komunikace, na kterých je žádoucí omezit nemotorový provoz a zvýšit nejvyšší dovolenou rychlost až na 110 km/h.
A kde se už dnes může skutečně 110 km/h jet?
Od července 2016, Francie zavádí pro Paříž ekologické plakety. Těchto plaket bude 6. Z důvodů časové náročnosti je nastaven tříměsíční odklad a policisté budou zatím řidiče jen upozorňovat. Od října se už budou vybírat pokuty ve výši 35 Euro a od ledna 2017 68 Euro. Ve výsledku to znamená, že od července 2016 nesmí do Paříže žádný motocykl vyrobený před rokem 1999.
Nový platební systém mýtného FreeFlow na dálnicích v Itálii. Na dálnicích, kde se platí mýto nemusíte pro platbu projetého úseku vůbec zastavovat. FreeFlow se zatím používá pouze na dálnici označované jako Pedemontana Lombarda. Tato část zahrnuje úseky mezi Gallarate a Lentate sul Seveso, ale následovat budou i další úseky směrem na Bergamo a do budoucna se počítá i s obchvaty u Varese (z Gazzada po Vedano Olona) a Como.
Nový zákon zde povoluje jízdu mezi vozidly v celkem 11 departmentech, kde jsou během dopravních špiček časté kolony při vjezdu do města nebo výjezdu z něj. Jde o Paříž a okolí, Gironde, Rhone a Bouches-du-Rhone. Zákon určuje, že motocykly s šířkou pod 1 metr mohou projíždět mezi automobily, které jedou do 50 km/h nebo stojí.
Nová mobilní aplikace Záchranka v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktuje Zdravotnickou záchrannou službu. Zároveň záchranářům odešle Vaši přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro Vaši záchranu. Dále aplikace dokáže pomoct s první pomocí nebo najít nejbližší pohotovost. Uvedení aplikace Záchranka neznamená žádnou změnu v dostupnosti linky 155. Tuto linku je možné i nadále volat z jakéhokoliv telefonu. Aktuálně je na systém napojeno 12 ze 14 krajů a do letních prázdnin by se měly připojit i Středočeský a Jihočeský kraj. Aplikace se dá stáhnout zdarma a je v češtině. Více na www.zachrankaapp.cz
Majitelé motocyklů budou moci v Praze v modrých zónách, určených pro rezidenty, parkovat zdarma. Magistrát ustoupil od původně plánovaného zavedení ročního parkovného 600 korun. Letos na jaře začne platit nový ceník parkování, kdy se pro rezidenty zvedne cena ze 700 korun ročně na 1200 korun. Zóny platí v Praze 1, 2, 3, 7 a 16, od dubna postupně začnou platit v dalších městských částech. Nové zóny by měly od dubna začít postupně fungovat na Praze 4, 5, 6, 8, 9 a části Prahy 12.
Od 1. ledna 2016 vstoupila v platnost nová vyhláška č. 294/2015 Sb., která popisuje změny v dopravním značení na českých silnicích. Některé značky jsou známe a v zahraničí se s nimi potkáváme již dlouho.
Dálnice - značky budou zelené a číselné označení červené. Nově bude také používána značka pro městský okruh a pražský okruh. Většina současných silnic pro motorová vozidla se změní na dálnice. Přibude tak vlastně cca 450 km nových dálnic.
Od února 2016, nová povinnost pro chodce. Na silnici mimo obec budou muset nosit reflexní prvky. Dále novela zákona ukládá motoristům povinnost čistit jejich vozidla od ledu a sněhu, pokud jim brání ve výhledu. Novela zákona také umožní odebrat na půl roku řidičský průkaz těm, kdo by přejížděli železniční přejezd v době signalizace příjezdu vlaku.
Stručný souhrn změn pro rok 2016 pro motorkáře na cestách do zahraničí.
Změny pro homologaci motocyklů
Od nového roku nesmí být homologovány pro trh EU motocykly nad 50 kubíků bez ABS nebo kombinovaného systému.
Od nového roku nesmí být homologovány pro trh EU motocykly nad 50 kubíků bez normy Euro 4.
Vyhláškou č. 167/2002 Sb. se provádí zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel.
S účinností od 1. listopadu 2015 byla tato vyhláška změněna vyhláškou č. 256/2015 Sb.
Změny ve vyhlášce č. 167/2002 Sb. jsou vyznačeny písmem zelené barvy, zrušené části jsou uvedeny červeně a jsou přeškrtnuté.
Trestné body eviduje registr řidičů a za přestupky jsou přičteny. Při porušení více pravidel najednou je sankciováno nejzávažnější z nich. Pokud řidič neporuší pravidla provozu po dobu 12 měsíců od posledního porušení, jsou mu 4 body odečteny.