Trondheim

in Norsko
Zobrazení: 811

Historické město Trondheim je třetí největší norské město a místem korunovace norských králů. Trondheim má asi 180000 obyvatel a je správním střediskem kraje Sør-Trøndelag. Leží u 130 km dlouhého fjordu (Trondheimsfjorden).

Město založil roku 997 vikingský král Olav Truggvason při ústí řeky Nidelvy. Na počest povýšení Norského království na arcibiskupství byla roku 1153 započata stavba Nidaroské katedrály nad hrobem sv. Olafa. Nidaroský dóm (norsky Nidarosdomen), jak se také katedrála jmenuje je nejmohutnější středověké architektonické dílo v celém Norsku (katedrála je 102 metrů dlouhá a 50 metrů široká). V roce 1681 téměř celé středověké město lehlo popelem. Po tomto katastrofálním požáru se začalo budovat moderní město s pravoúhlou sítí ulic. Mimo jiné byla na východním vrchu města postavena v roce 1681 pevnost Kristiansten, odkud je krásný výhled na město a okolí. Jedna z nejstarších budov v Norsku z 12. století je arcibiskupský palác Erkebispegården s norskými korunovačními klenoty Riksregaliene. Dále zde najdeme např. bývalé dělnické čtvrtě Bakklandet, Møllenberg a Bryggen nacházející se na březích řeky a jsou zde typické barevné dřevěné domy přestavěné z bývalých skladišť.

Více na www.trondheim.kommune.no, www.trondheim.com/

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout