Tallinn

Zobrazení: 760

Tallinn je hlavní město Estonska a také přístav na severním pobřeží u Finského zálivu, zhruba 80 km na jih od Helsinek. Tallinn má přibližně 430000 obyvatel a jediným oficiálním jazykem je tu estonština, ale uslyšíme zde

i ruštinu, běloruštinu a finštinu. Tallinn byl už v pravěku osídlen ugrofinskými kmeny. První dřevěná pevnost vznikla na vršku Toompea v 11. století. V roce 1219 dobyl celé severní Estonsko dánský král Valdemar. Dánové pojmenovali město Reval a toto jméno mu zůstalo až do roku 1917. Dnešní název je také odvozen od Dánů, "Taani linn" znamená estonsky dánské město. V 16. století o region sváděli boj Švédové, Dánové, Rusové, Poláci a Litevci. Mezi lety 1561 a 1710 tu vládli Švédové a po nich (od doby Petra Velikého) nadlouho Rusové. V roce 1870 byla postavena železnice z Petrohradu a Tallinn se stal důležitým přístavem pro celé ruské impérium. Za druhé světové války byl silně poškozen bombardováním. Po válce nastal silný rozvoj průmyslu, za prací se sem přistěhovala řada etnických Rusů. Od roku 1944 se Tallinn stal hlavním městem Estonské sovětské socialistické republiky. V roce 1991 došlo k obnovení estonské nezávislosti a Tallinn se stal opět hlavním městem suverénní Estonské republiky.

Památky: Staré město - Vanalinn (zachovalé středověké hanzovní město, hradby a opevnění ze 14. - 16. století), vrch Toompea aj.

Více na www.tallinn.ee

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout