Ribe

in Dánsko
Zobrazení: 951

Ribe je nejstarší dánské město (rok založení 710) a jedno z mála měst v Dánsku, které má stále krásně zachovalé středověké centrum se starými domy, dlážděnými uličkami a katedrálou. Město Ribe najdeme na Jutském poloostrově

asi 40 km jižně od města Esbjerg. Je to jak cestovat časem, protože v Ribe najdeme detaily, které ve většině ostatních měst už dávno vymizely. Ribe bývalo přístavem, ale v průběhu času se ústí řeky Ribe ucpalo naplaveninami a dnes se město rozkládá poměrně daleko od moře. V 10. století se stalo Ribe biskupstvím a v polovině 12. století tady vyrostla katedrála Ribe Domkirke. V roce 1283 se zřítila jedna z věží a nová věž byla dokončena v roce 1333. Tato věž je vysoká 50 m a je z ní nádherný výhled na město a okolí. Dalším zajímavým místem je Riberhus Slotsbanke hradní kopec s ruinami hradu, který byl stržen během švédských válek v polovině 17. století. Stojí zde socha královny Dagmar (česká princezna Markéta Přemyslovna, dcera Přemysla Otakara I.), která byla do Ribe převezena, aby se provdala za krále Valdemara. Další zajímavá místa ve městě jsou např. Ribes Vikinger (Viking museum), Ribe Vikinge Centre, Vadehavscentrets (výstavní síň o wattovém moři), stará radnice Det Gamle Rådhus aj. Za zmínku také stojí nedaleký ostrůvek Mandø, na který je možné se dostat jen tzv. podmořskou cestou Låningsvej a to jen při odlivu. Doporučuje se spíše pro terénní vozy nebo je možné použít místní speciální dopravu tzv. traktorbusy. Ostrůvek má cca 6 km2 a cesta na něj je více než dobrodružná.

Více na www.visitribe.com

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout