Ölandsbron

Zobrazení: 990

Ölandsbron je most ve Švédsku, který spojuje pevninu s ostrovem Öland v Baltském moři. Na pevnině začíná u města Kalmar a končí u města Färjestaden na ostrově Öland. Patří mezi nejdelší evropské mosty. Most je 6072 m dlouhý a podpírá ho 156 pilířů.

Světlá výška 36 m, max. výška 41,69 m, min. výška 6,65 m a šířka silnice 13 m. Na západním konci má most charakteristický hrb. Stavba byla zahájena 30. prosince 1967 a dokončena 30. září 1972. V 80. letech se na mostě objevily první vady. Důkladné testy odhalily, že beton v nižších částech mostních pilířů není schopen odolávat vlivům životního prostředí, tedy slané vodě v Baltském moři. Během let prošel důkladnou rekonstrukcí, zejména v letech 1990 - 1996. Přes most se dostaneme po silnici 137, která se spojuje dálnici E22 na pevnině a silnici 136 na ostrově Öland. Za přejezd se neplatí žádné poplatky.

Více na www.olandsbron.se, www.oland.se

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout