Malbork

in Polsko
Zobrazení: 1525

Křižácký hrad Malbork (německy Marienburg) je dominantou okresního města Malbork ležícího na severu Polska v Pomořském vojvodství. Malbork leží cca 60 km od města Gdaňsk. Základy rozsáhlého hradního komplexu, stojícího na břehu řeky

Nogat, byly postaveny koncem 13. století. Již v roce 1309 bylo do Malborku z italských Benátek přeneseno sídlo velmistra řádu německých rytířů. V následujících 150 letech dosáhl hrad celoevropského významu. V tomto období také došlo k jeho rozšíření a Malbork nabyl dnešních rozměrů. Přibližně v polovině 15. století připadl do rukou Kazimíra Jagelonského a z původní křižácké pevnosti se tak stala jedna z rezidencí polských králů. Celý komplex je rozdělen do tří částí Dolní, Střední a Horní hrad. Během druhé světové války, se stal hrad součástí nacistické propagandy. Její zastánci zde našli poslední útočiště a během této historicky poslední bitvy, ve které hrad odolával Rudé armádě po více než dva měsíce, byla téměř polovina veškerých staveb nenávratně zničena. Rekonstrukce probíhá od roku 1817 s přestávkami dodnes. Od roku 1997 je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Více na www.zamek.malbork.pl

Otvírací doba květen-září:
otevřeno denně 9:00 - 19:00, pondělí zavřeno

Cena: 39.50 PLN

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout