Kvarnkungen

Zobrazení: 419

Kvarnkungen (Mlýnský král) je největší skandinávský mlýn, který je nejběžnějším typem větrného mlýna na Ölandu. Byl postaven v roce 1749 v Kalmaru. V 80. letech 19. století byl přesunut na Öland. Mlýn má dva páry kamenů, které

můžou brousit současně, jeden pár pro pšenici a žito (chleba), druhý pár pro oves a ječmen (krmení zvířat). Jedná se o "celní" mlýn tzn., že zemědělci mohli mlýnu využít za poplatek, obvykle v naturáliích. Za dobrého větru dokázal Kvarnkungen za hodinu vyprodukovat 400 kg mouky. V roce 1921 koupil Kvarnkungen John Wahlström. Pocházel ze Skärlöv na Ölandu. V roce 1930 postavil John motorový mlýn, aby se stal nezávislým na větru. Po roce 1930 potřeboval Mlýnský král údržbu, ale John Wahlström k tomu potřeboval přispět. Žádnou soukromou osobu se mu nepodařilo sehnat, pouze jedno sdružení. Torslunda Hembygdsförening vzniklo v roce 1938 a zajistilo, že mlýn mohl dál fungovat. Mlýn koupil spolek za 2500 SEK. V nepřetržité péči měl mlýn během 21. století Johnův syn Anders Wahlström, který ve svém mládí pomáhal svému otci. Ze tří mlýnů, které zde stojí, je Kvarnkungen ten, který leží nejvíce na jih. Severně od něj je Královna, celní mlýn holandského typu a na sever je Korunní princ. Všechny tři mlýny vlastní a udržuje stále Torslunda Hembygdsförening.

Více na www.alltpaoland.se

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout