Kurská kosa

in Litva
Zobrazení: 3129

Kuršių nerija - Kurská kosa je 98 km (Litva 52 km) dlouhý a 400 m až 3,8 km široký pás tvořený převážně písečnými dunami, někdy se jí také říká "baltská Sahara". Tento dlouhý poloostrov odděluje pevninskou část Litvy od Baltského

moře a ohraničuje Kurský záliv. Kurská kosa vznikla asi před pěti až šesti tisíci lety sedimentační činností mořských proudů v mělkých vodách podél pobřeží. Kosa je domovem velmi vzácného ekosystému a je zapsána na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Podle legendy vytvořila Kurskou kosu obryně Neringa, aby zajistila místním rybářům obživu a uchránila je před nepřízní Baltského moře. V 16. století docházelo ke kácení místních lesů a až dnes se dělá vše pro obnovu a vysazování rostlin zpevňující půdu, aby se zamezilo posunu dun do Baltského moře. Na kosu se dostaneme krátkým trajektem z přístavu Klaipeda, odkud se dostaneme do Smiltyné, tzv. brány Kurské kosy. Další zajímavá místa: Hora čarodějnic (porostlá vyvýšenina s více než 70 dřevěnými sochami bytostí z litevské mytologie (duchů, skřetů a čarodějnic), osada Juodkrantė, Nida, Neringa aj.

Trajekty: Ceny a další informace na www.keltas.lt

Více na www.nerija.lt

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout