Hora křížů

in Litva
Zobrazení: 839

Kryžiai Kalnas - Hora Křížů, je poutní místo v Litvě asi 10 km od města Šiauliai kousek od silnice A12/E77, po které se dostaneme až do Lotyšska. Umělý pahorek je pokryt tisíci dnes možná už statisíci kříži všech druhů a velikostí.

Většina z křížů je ze dřeva, ale najdeme zde kříže z kovu, plastu či kamene. Kříže zpočátku symbolizovaly utrpení Krista i prostých Litevců, ale také se staly takovým vzdorem proti nechtěnému sovětskému režimu. První kříže mohly být pravděpodobně postaveny již v první polovině 19. století. Tehdy byly určeny k uctění obětí protiruského povstání z roku 1831. Asi 100 křížů zdobilo oba vršky začátkem 20. století. Za bolševické nadvlády se Rusové snažili kříže zničit a několikrát celé místo srovnali se zemí buldozery. Místní obyvatelé je vždy opět vztyčili a až po roce 1985, Sovětský svaz snahu o zničení tohoto místa vzdal. V roce 1993 navštívil Horu křížů papež Jan Pavel II., který místu věnoval dřevěnou sochu Krista. Hora křížů je cílem řady turistů i poutníků z celého světa, kteří na něj přinášení stále nové kříže.

Více na www.kryziukalnas.lt

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout