Gråborg

Zobrazení: 417

Gråborg je zřícenina největšího pravěkého hradu na Ölandu a jednoho z největších svého druhu ve Švédsku. Nachází se v zalesněné oblasti Mittlandsskogen, asi 5 km západně od Norra Möckleby. Na rozdíl od jiných prehistorických

hradů na Ölandu, Gråborg není kruhový, ale spíše eliptický o rozměrech 210x160 metrů. Stěny se skládají z skládaných vápencových desek. V současné době jsou stěny stále 4 až 7 metrů vysoké, ale původně byly asi 8 až 10 metrů a asi 10 metrů široké. Vznikl kolem roku 500 a jeho největší expanze byla ve 12. století. Vzhledem k tomu, že místní zemědělci využívali vnitrozemí Gråborgu po velmi dlouhou dobu, půda se skládá pouze ze zelené louky. To se liší od hradu Ismantorp, který se nachází jen devět kilometrů na sever a kde jsou stále viditelné základy všech budov. Během středověku byl Gråborg pravděpodobně přeměněn z obranného opevnění na chráněný trh. To je indikováno zříceninou hradu St. Knuts Kapell, který se nachází pouhých 200 metrů od hradu.

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout