Bonifacio

in Korsika
Zobrazení: 874

Bonifacio se nachází na samém jihu Korsiky a leží na 1,5 km dlouhém a skalnatém výběžku obehnaném ze třech stran mořem. Do města se dostaneme po silnici N198 od měst Bastia a Porto-Vecchio nebo směrem od Ajaccio po silnici N196.

Na jih přes Bonifácký průliv cca 11 km už začíná italská Sardinie, na kterou se z místního přístavu můžeme dostat. Průliv je chráněnou mořskou rezervací s mnoha druhy mořských živočichů. Leží zde také zajímavé souostroví Lavezzi, což je skupinka asi deseti menších většinou neobydlených ostrůvků. Město bylo založeno roku 828 toskánským markýzem Bonifácem. Během následujících staletí se město muselo bránit Janovanům, Aragoncům, Francouzům a pirátům všeho druhu. Dominantou města je pevnost (citadela) postavená za vlády Janova. Odtud vedou do města dvě schodiště Rastello (Montée Rastello) a schodiště sv. Rocha (Montée St-Roch). Třetím a možná nejzajímavějším schodištěm je schodiště krále aragonského (Escalier du Roi d´Aragon) se 187 schody (převýšení 60 m), které je vytesáno přímo ve skále a stoupá od hladiny moře až do samého města. Legenda praví, že schodiště vytvořili aragonští vojáci během obléhání města v roce 1420 za jednu jedinou noc. Další zajímavá místa: malebné uličky starého města, románský kostel sv. Marie (Église Ste-Marie Majere) se čtvercovou zvonicí (pod kostelem je nádrž na dešťovou vodu, která byla důležitá při obléhání města), gotický kostel sv. Dominika (Église St-Dominique), hřbitov námořníků (hroby ve tvaru malých domků) aj.

Více na www.bonifacio-mairie.fr, www.bonifacio.fr

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout