SRDEČNÍ RYTMUS
Jestli srdíčko pracuje, zjistíš jen těžko bez zkušeností a pomůcek, proto je pro laiky stěžejní určení zda postižený dýchá.
Pokud ne, musíš provést zevní srdeční masáž, dbej na to, aby byl zraněný na tvrdém podkladu, nezapomeň na záklon hlavy a v žádném případě mu nedávej nic pod hlavu, jinak ho spíš udusíš!
Samotná masáž je fyzicky náročná a provádí se následovně:
Paže máš natažené kolmo k hrudníku v jeho středu na hrudní kosti (běžně mezi bradavky, pro znalce mezi kozy), překřížíš si přes sebe dlaně a jedeš: na třicet stlačení pak dva vdechy z úst do úst (doporučuje se u dospělého cca 500 ml vzduchu, ale kdo to odhadne, takže tak, aby se zvolna pohnul hrudník).
Stlačuješ své dlaně asi do hloubky 5-6 cm a když si u masáže budeš zpívat „Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas…“ (případně akčněji Stayin Alive od Bee Gees) a budeš masírovat srdce do rytmu, tak to bude úplně nejlepší tempo, tedy 100/min. Pokud není možné provádět umělé dýchání třeba kvůli helmě nebo úrazu čelisti/obličeje, jen masíruj, to bude muset v danou chvíli stačit.
ŠOK
Je z mého pohledu banální problém, ale i maličkost může mít tragické následky. Jak vlastně šok rozpoznat?
- Závratě, pocit slabosti,
- bledá studená kůže, pot,
- rychlý a slabý tep (nitkovitý), nízký krevní tlak, rychlé a mělké dýchání,
- úzkost, neklid, pocit žízně, později dezorientace, apatie a pokud včas nezasáhneme, tak bezvědomí
Co nám šok může způsobit?
- Ztráta náplně krevního řečiště (krvácení, ale i průjem, zvracení),
- zvětšení kapacity cévního řečiště (při velké alergické reakci nebo při popáleninách),
- poruchou srdce jako pumpy
Pokud se dostaneš k úrazu, kde postižený krvácí, je popálen, má zlomeninu, bolest na hrudi nebo má silnou bolest břicha čekej, že může co nevidět přijít i šok.
Proto měj také na paměti, že když dáš první pomoc, Tvůj úkol neskončil, než přijede záchranka, musíš s marodem komunikovat a nespouštět ho z oka!
Pokud budeš mít pocit, že Ti zraněný „odchází“ do šoku:
- Okamžitě mu přizvedni nohy, případně i ruce, pokud je nemá poraněné (musí Ti u toho ležet na zádech),
- Uvolni mu jeho oděv, rozepni bundu, kalhoty, prostě to co ho škrtí, povol, rozřež, roztrhni, uvolni.
- Dále se postarej o to, aby byl v klidu a v rámci možností v tichu.
- V žádném případě mu nedávej nic pít, už vůbec ne kořalku na roztažení cév!!! Maximálně mu můžeš svlažit rty - VODOU.
- Zajisti tepelnou pohodu, výborné jsou stříbro-zlaté fólie, stojí jen cca50 Kč, nezaberou místo a hodně pomohou, i když třeba zapomeneš spacák nebo naopak potřebuješ udělat stín
- Pokus se mu ulevit od bolesti, znehybni zlomeniny, chlaď spáleniny, Ibalginy, Tramaly a další léky proti bolesti NEPODÁVEJ!!!
- Když máš svého pacienta takhle zajištěného, tak už jen čekej, až přijede rychlá a při tom si ho hezky kontroluj, jestli má dobrý tep, dýchá Ti a jestli nechrní.
KRVÁCENÍ
Zevní krvácení rozpozná každý, ale my máme krvácení i vnitřní, a to fakt není žádná legrace. Průšvih je, že nám mozek říká, ošetři toho jak je celý od krve a přitom má jen povrchové zranění a nevěnujeme se tichému človíčkovi v ústraní, který nám pomalu ale jistě krvácí vnitřně a může nám „odejít“, protože si ani on neuvědomuje, že je něco špatně.
VNITŘNÍ KRVÁCENÍ
Příznaky jsou způsobeny samotným zraněním a reakcí organizmu na nedostatek krve a tím i pokles krevního tlaku. Organizmus centralizuje oběh, to znamená, že se krev přesouvá k životně důležitým orgánům (srdce a mozek).
- bolest v postižené krajině
- mohou být patrné známky poranění
- puls je rychlý, ale slabý (obtížně hmatatelný). Velmi charakteristickým příznakem je postupné zvyšování pulzu - frekvence
- bledá a chladné pokožka, často studený pot
- mělké a zrychlené dýchání
- žízeň
- apatie
Pokud chceš mít opravdu jistotu, že jsi nic nezanedbal, musíš „nezraněného“ důkladně od hlavy až k patě prohmatat. Upozorňuji, že prohmatáváme pouze, když je dotyčná osoba účastníkem dopravní nehody anebo, když sebou sekne třeba ze schodů, nikoliv, když se baví s přáteli na srazu a Ty máš touhu si sáhnout.
V případě, že budeš mít podezření na vnitřní krvácení, pak postupuj, jako kdyby byl v šoku. Kdybys předpokládal, že se po úrazu v břiše či v oblasti pánve hromadí krev, použij třeba svůj ledviňák a stáhni to, můžeš tím pomoci.
Pamatuj, že člověk při vědomí si svou úlevovou polohu zpravidla určí sám.
ZEVNÍ KRVÁCENÍ
POVRCHOVÉ, LEHCE KRVÁCEJÍCÍ RÁNY
To je snadné, desinfikuj ránu a její okolí, ideální je peroxid vodíku, pokud je rána plná kamínků, nejlépe ještě před desinfekcí prolít vodou a pokud máš v brašně kartáček, tak svého kámoše nešetři. Pak hezky vydesinfikuj, zalep nebo zavaž.
SILNÉ (NEJEN) TEPENNÉ KRVÁCENÍ
Tepenné krvácení poznáš snadno, krev pulsuje a je světle červená, ze žil teče krev tmavě červená, to nemusíš tolik při ošetření pospíchat, ale to neznamená, že si skočíš na pumpu pro presíčko. Většinou se ale jedná o krvácení smíšené. Každé masivní krvácení potřebuje okamžitý zásah a je prioritou č.1 – a to i před samotnou resuscitací!
Jak postupovat:
- Pokud je v krvácející ráně větší cizí těleso, nech ho tam, vyjmutím by jsi mohl napáchat velké škody, uvolnil bys totiž „špunt“
- Nejdříve, pokud nemáš po ruce honem tlakový obvaz, ránu kde krev teče, stlač rukou, nezapomeň na svou ochranu - musíš mít nejlépe gumové rukavice nebo alespoň igeliťák. Pozor u případného krvácení na krku, abys dotyčného ještě neuškrtil. Tam tlačíme pouze na jedné straně.
- Pokud krvácí z končetiny, zvedni ji, pokud není jinak značně poraněná
- Krvácení zastavíš tím, že vezmeš klasické nerozvinuté obvazy a nejdřív jeden vtlačíš do rány, tlakovým obvazem ho silně obmotáš a vyčkáš, jestli prosakuje krev, pokud ano, vezmi druhý, opět nerozvinutý a opět silně obtoč tlakovým obvazem, toto můžeš udělat až 3x. V případě, že už krev neprosakuje, máš vyhráno…alespoň prozatím
- Pokud nepomohl tlakový obvaz, tak musíš zavřít kohoutek, a to tak, že zaškrtíš tepnu vždy u trupu, tzn. pokud je tepenné krvácení v předloktí, musíš tepnu zaškrtit v podpaží, kdyby bylo tepenné krvácení z lýtka, zaškrcuješ ve tříslech, tepna vede na vnitřní straně stehna i paže, tak tam to utáhni, nikoliv v koleni, to by nefungovalo. Škrtidlo musí být 3-5 cm široké a NEZAPOMEŇ na škrtidlo napsat v kolik hodin jsi tepnu zaškrtil.
No a teď zase hezky sedni a sleduj Tvého ošetřeného, aby se Ti neodebral do šoku a čekej, až přijede pomoc. Zavolal jsi jí, že jo?