Každý z nás byl minimálně jednou účastníkem nějaké nehody a je jedno jestli byla způsobená během cest nebo třeba na večírku, kdy si kamarád v rámci zábavy zlomil nohu nebo si vyrazil dech. V ten okamžik je vždy nutný okamžitý zásah, pokud možno rychlý a účinný, aby zraněný byl stabilizovaný a vyčkal příjezdu profesionálních záchranářů. Byli bychom rádi, kdyby nikdo z nás nemusel v životě uplatnit zde zveřejňované pokyny, ale budeme ještě radši, když je použije a zachrání tím někomu život!
Než začneme s jednotlivými body, musíme zdůraznit tři věci :
1. Když poskytuješ první pomoc, NIKDY nesmíš ohrozit ten svůj! Ať už je to na silnici, u elektrického vedení či ve vodě, vždy jednej s rozmyslem. Dále zapoj další přihlížející, zaúkoluj je, aby například zavolali záchranku (155), umístili výstražný trojúhelník, přinesli lékárničku… prostě co je v tu danou chvíli potřeba.
2. Při volání na tísňovou linku ať už 155 nebo 112 mluvíš velmi jasně a stručně. Musíš vědět - kde se nacházíš, počet zraněných a alespoň přibližný odhad zranění.
3. V případě, že bude zraněn motorkář a bude mít helmu na hlavě, a nebude prokazatelně dýchat, musíš dbát při jejím sundávání na možnost poraněné krční páteře. Postiženého šetrně otočíme na záda bez rotace páteře! Je lépe ji sundávat alespoň ve dvou zachráncích. Nejdříve uvolnit pojistku helmy nebo odříznout pásek, kleknout za hlavu a při samotném sundání MUSÍŠ přidržovat pevně krk tak, aby nedošlo ke zbytečným pohybům, a velmi opatrně helmu stahovat, kolmo k ramenům a kolébavým pohybem vzhůru přes temeno. Pokud to nejde, pokus se resuscitovat s helmou.
PRVNÍ POMOC U OSOB V BEZVĚDOMÍ
Nejdříve určíš stav vědomí:
- reakce na oslovení
- reakce na dotyk
- reakce na bolestivý podnět
A už voláš záchranku, buď Ty pokud jsi sám nebo někdo fofrem pověř!
DÝCHÁNÍ
jestli zraněný dýchá, určíš snadno, kašli na zrcátko a podobné nesmysly, zprůchodni dýchací cesty - jednoduše zvedni bradu postiženému, mírně zakloň hlavu, poslouchej u úst postiženého, sleduj hrudník a pokud se alespoň nepatrně ale pravidelně zvedá, je to ok, pokud ne, pak:
- případně překontroluj, jestli není něco v dutině ústní, zvratky, zubní protézy a podobně, pokud ano, velmi opatrně, ale rychle vyčisti, nezapomeň na vlastní bezpečí, hrozí kousnutí! V případě zapadlého jazyka, pouze zakloň hlavu a on už se sám uvolní
- dýchací cesty uvolníš záklonem hlavy, pootevři ústa, zvedni bradu a opět velmi opatrně (pokud by byla poškozená mícha, mohlo by dojít k nevratnému poškození páteře)
- když je zřejmé, že je v dýchacích cestách cizí těleso, uvolníš ho – úderem mezi lopatky nebo stlačením nadbřišku, to se může hodit i když Ti zaskočí třeba pecka
- provedeme 5 úvodních vdechů (u úrazových stavů či tonutí, kdy nepředpokládáme náhlou zástavu srdeční) – stiskneme postiženému nosní křídla a plynule do postiženého vdechneme. Vdech trvá cca 1 vteřinu. S výhodou je znalost používání resuscitační masky nebo alespoň roušky