Grenen

in Dánsko
Zobrazení: 994

Grenen je nejsevernější bod Dánska nedaleko městečka Skagen. Mys Grenen nejsevernější místo Jutského poloostrova je zároveň fascinujícím přírodním jevem. Setkávají se zde průlivy Kattegat a Skagerrak a tedy i Baltské a Severní moře.

Grenen se skládá z uloženého písku a štěrku přenášených silnými proudy. Za posledních 100 let tato bariéra prodloužila svoji délku o 1 km. Vzhledem k tomu, že velká pláž na vrcholu Grenenu se neustále pohybuje, dochází k častým výskytům lagun. Kvůli silným a extrémně nebezpečným proudům je zde koupání přísně zakázáno. V minulosti zde docházelo k častému ztroskotání lodí.
Od parkoviště, kde je i stánek se suvenýry, občerstvení a toalety se dá na špičku dostat buď pěšky nebo využít místní speciální dopravu tzv. traktorbusy (řidiči berou pouze hotovost).
V okolí je možné vidět polorozpadlé bunkry z 2. světové války a je možné také navštívit Bunkr Muzeum. Další atrakcí je nedaleký maják a po 210 schodech se z výšky 46 m můžete pokochat úžasným výhledem na obě moře a přístav i město. Maják každé 4 vteřiny vysílá záblesk až do vzdálenosti 36 km. Celá grenenská krajina je chráněnou přírodní rezervací a na pláži není problém potkat tuleně, kteří se zde vystavují a sluní. Dále zde žijí velká hejna různých ptáků a dalších živočichů.
Doporučujeme navštívit i samotné městečko Skagen.

Více na www.visitnordjylland.com, www.visitdenmark.co.uk

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout